Skip to content

335 Roger Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block4903
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,400
41%
Improvement Value:$761,500
59%
Total Assessment$1,295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,184+84.0%
2024$15,857+2.0%
2023$15,548+0.2%
2022$15,512+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From: RIVERA-HOOEY, SONIA E, RIVERA-HOOEY, SONIA E

To: PIFER, JAYSON & TULAY BALABAN-PIFER

Sq Ft2,254DeedBook 6376, Page 2359Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$373,000

From: EST OF ODATO,RJ%CHERESS,D EXEC

To: HOOEY, STEVEN L & SONIA E RIVERA

Sq Ft1,568DeedBook 5148, Page 241Recorded7/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956