Skip to content

219 Welch Way

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$980,219
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block4904
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,299
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$571,800
73%
Improvement Value:$207,400
27%
Total Assessment$779,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,548+4.0%
2024$16,878+2.0%
2023$16,549+0.2%
2022$16,511+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$980,219

From: KROPP, HEDWIG L

To: KOHN, MATTHEW H & JULIA K

Sq Ft2,299DeedBook 6512, Page 2068Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 3411, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1958