Skip to content

220 Welch Way

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
Apr 9, 2011

Property Information

Block4905
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,800
70%
Improvement Value:$196,200
30%
Total Assessment$654,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,728+2.1%
2024$14,427+2.0%
2023$14,146+0.2%
2022$14,113+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$571,000

From: RICHARD,BRIAN A & JANIS R

To: LIAO, JENNIFER & YONG, KELVIN

Sq Ft2,306DeedBook 5859, Page 941Recorded4/21/2011

Property Sale

Sale
$459,000

From: GOODMAN, GARY S

To: RICHARDS, BRIAN A & JANIS R

Sq Ft2,306DeedBook 5314, Page 156Recorded8/23/2002

Property Sale

Sale
$320,000

From: STROCHAK, JACK & BELLE

To: GOODMAN, GARY S

Sq Ft2,306DeedBook 5259, Page 333Recorded4/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1959