Skip to content

229 Roger Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block4907
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,800
66%
Improvement Value:$235,900
34%
Total Assessment$697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,712+2.1%
2024$15,391+2.0%
2023$15,091+0.2%
2022$15,056+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From: HU, PILUAN LEE, HU, PILUAN LEE

To: GDSC HOLDINGS LLC, GDSC HOLDINGS LLC

Sq Ft1,568DeedBook 6276, Page 2111Recorded7/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956