Skip to content

15 Tudor Oval

Westfield, NJ 07090

Built 1939

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block5002
Lot12.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1939

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
59%
Improvement Value:$283,500
41%
Total Assessment$691,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,568+2.1%
2024$15,250-4.3%
2023$15,933+0.2%
2022$15,896+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From: MELE, RICHARD D

To: MELE, DENISE A

DeedBook 5404, Page 411NU CodeFamily (1)Recorded12/15/2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4437, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1939