Skip to content

1128 Central Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2020

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block5004
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class---
Description2S-H-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,368
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,900
38%
Improvement Value:$603,100
62%
Total Assessment$973,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,912+2.1%
2024$21,464+2.0%
2023$21,046+0.2%
2022$20,997+164.0%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft3,368DeedBook 6391, Page 2060NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6229, Page 968Recorded11/22/2017