Skip to content

30 Manchester Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block5007
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,100
58%
Improvement Value:$331,700
42%
Total Assessment$789,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,786+2.1%
2024$17,423+2.0%
2023$17,083+0.2%
2022$17,044+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3652, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1958