Skip to content

1313 Frances Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 1991

Property Information

Block5008
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
81%
Improvement Value:$84,800
19%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+2.1%
2024$10,055+2.0%
2023$9,859+0.2%
2022$9,836+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948