Skip to content

1412 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block5012
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,500
83%
Improvement Value:$73,100
17%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.1%
2024$9,565+2.0%
2023$9,379+0.2%
2022$9,357+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4490, Page 348

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 3496, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1948