Skip to content

919 Mountain View Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block505
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class18
Description2S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,200
48%
Improvement Value:$477,100
52%
Total Assessment$922,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,770+2.1%
2024$20,346+2.0%
2023$19,949+0.2%
2022$19,903+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 6221, Page 681Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3317, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1951