Skip to content

834 Standish Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$1,804,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block508
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,710
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,400
44%
Improvement Value:$575,900
56%
Total Assessment$1,030,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,202+2.1%
2024$22,728+2.0%
2023$22,285+0.2%
2022$22,234+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,804,000

From: 834 STANDISH AVE CO.

To: 834 STANDISH AVE CO.

Sq Ft3,710DeedBook 6503, Page 347NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$1,290,000

From: 834 STANDISH AVE CO.

To: 834 STANDISH AVE CO.

Sq Ft3,348DeedBook 5905, Page 136Recorded5/4/2012

Property Sale

Sale
$1,475,000

From: 834 STANDISH AVE CO.

To: 834 STANDISH AVE CO.

Sq Ft3,348DeedBook 5626, Page 24Recorded12/29/2006

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 4819, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1928