Skip to content

801 Standish Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1929

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block509
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1929

Building Details

Building Class19
Description2S-S-E-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,294
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,600
42%
Improvement Value:$623,700
58%
Total Assessment$1,075,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,216+2.1%
2024$23,721+2.0%
2023$23,259+0.2%
2022$23,205+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000

From: JOHNSTON, ROBERT S, JR & IRENE C

To: MANZO, LOUIS F & RACHEL

Sq Ft4,294DeedBook 6424, Page 122Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4492, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1929