Skip to content

1 Genesee Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$836,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block5113
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,600
60%
Improvement Value:$295,600
40%
Total Assessment$739,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,647+2.1%
2024$16,307+6.8%
2023$15,269+0.2%
2022$15,233+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$836,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1955