Skip to content

13 Oneida Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1,008,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block5114
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$441,800
66%
Improvement Value:$224,800
34%
Total Assessment$666,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+2.1%
2024$14,705+2.0%
2023$14,419+0.2%
2022$14,385+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,008,000
Sq Ft2,232DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1955