Skip to content

18 North Wickom Drive

Westfield, NJ 07090

Built 2013

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block5203
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
34%
Improvement Value:$743,100
66%
Total Assessment$1,126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,358+2.1%
2024$24,840+2.0%
2023$24,355+0.2%
2022$24,299+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 5989, Page 282NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5914, Page 522Recorded7/16/2012

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 5128, Page 275Recorded6/14/2001