Skip to content

20 South Wickom Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block5204
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
70%
Improvement Value:$167,000
30%
Total Assessment$549,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,384+2.1%
2024$12,131+2.0%
2023$11,894+0.2%
2022$11,867+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4514, Page 292

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 3197, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1952