Skip to content

21 North Wickom Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block5204
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
62%
Improvement Value:$234,500
38%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,904+2.1%
2024$13,620+2.0%
2023$13,354+0.2%
2022$13,323+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,173DeedBook 6240, Page 509Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4352, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1951