Skip to content

28 Summit Court

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 20, 1990

Property Information

Block5504
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,100
71%
Improvement Value:$181,000
29%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+4.4%
2024$13,576+2.0%
2023$13,311+0.2%
2022$13,280+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3662, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1960