Skip to content

25 Moss Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 15, 1986

Property Information

Block5510
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
95%
Improvement Value:$25,000
5%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,260+2.1%
2024$11,030+2.0%
2023$10,815+0.2%
2022$10,790-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1954