Skip to content

2003 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block5707
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
66%
Improvement Value:$186,600
34%
Total Assessment$548,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+2.1%
2024$12,102+2.0%
2023$11,866+0.2%
2022$11,839+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4799, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1955