Skip to content

237 Munsee Way

Westfield, NJ 07090

Built 2015

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 3, 2014

Property Information

Block601
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$888,000
32%
Improvement Value:$1,888,500
68%
Total Assessment$2,776,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,527+2.1%
2024$61,250+8.1%
2023$56,645+0.2%
2022$56,514+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$950,000

From: SNYDER, RICHARD & ALVA, SNYDER, RICHARD & ALVA

To: KUNTZ, JOSHUA A & NASH, STEPHANIE M

Sq Ft2,970DeedBook 6021, Page 672Recorded9/11/2014