Skip to content

922 Cleveland Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 9, 1997

Property Information

Block704
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1957

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,300
58%
Improvement Value:$209,900
42%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,242+2.1%
2024$11,012+2.0%
2023$10,798+0.2%
2022$10,773+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4576, Page 96

Property Sale

Sale
$45,575
DeedBook 3296, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1957