Skip to content

916 Brown Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Price
$499,500
Last Sale Date
Mar 21, 2008

Property Information

Block705
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,600
86%
Improvement Value:$76,400
14%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+2.1%
2024$12,133+2.0%
2023$11,897+0.2%
2022$11,869-15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$499,500

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded4/3/2008

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1965