Skip to content

725 Embree Crescent

Westfield, NJ 07090

Built 2011

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block706
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,600
45%
Improvement Value:$545,500
55%
Total Assessment$997,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,455+2.1%
2024$21,996+2.0%
2023$21,567+0.2%
2022$21,517+0.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

DeedBook 5845, Page 393NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2010

Property Sale

Sale
$388,026

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 5783, Page 575Recorded10/2/2009