Skip to content

212 Eaglecroft Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2014

Last Sale Price
$1,360,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block706
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,200
45%
Improvement Value:$534,700
55%
Total Assessment$974,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,955+2.1%
2024$21,506+2.8%
2023$20,912+0.2%
2022$20,864+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,360,000

From:

To:

Sq Ft2,732DeedBook 6491, Page 2605Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$899,999

From:

To:

DeedBook 6066, Page 713NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 6010, Page 398Recorded7/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4018, Page 60

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 3514, Page 711