Skip to content

137 Brightwood Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block708
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,751
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
77%
Improvement Value:$153,800
23%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,057+2.1%
2024$14,749+2.0%
2023$14,462+0.2%
2022$14,428+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 4082, Page 290

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3563, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1925