Skip to content

430 Longfellow Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1934

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 12, 1988

Property Information

Block804
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1934

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,100
70%
Improvement Value:$191,500
30%
Total Assessment$638,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,381+2.1%
2024$14,088+2.0%
2023$13,813+0.2%
2022$13,781+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3580, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1934