Skip to content

724 Forest Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block805
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,179
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,200
67%
Improvement Value:$224,500
33%
Total Assessment$679,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,307+3.8%
2024$14,740+2.0%
2023$14,453+0.2%
2022$14,420+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4571, Page 343

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3539, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1930