Skip to content

125 Eaglecroft Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block808
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,855
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,100
65%
Improvement Value:$256,400
35%
Total Assessment$733,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+2.1%
2024$16,181+2.0%
2023$15,866+0.2%
2022$15,829+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From: ROSATI, GARETT & ASHLEY M

To: POHMER,THOMAS PAUL JR/NATALIE C

Sq Ft1,855DeedBook 6367, Page 2407Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$690,000

From: VILLARIN, RONALD & MARIE, VILLARIN, RONALD & MARIE

To: ROSATI, GARETT & ASHLEY M, ROSATI, GARETT & ASHLEY M

Sq Ft1,792DeedBook 5968, Page 164Recorded8/23/2013

Property Sale

Sale
$704,000

From: DUNLAVEY, ROBERT J & SUZAN M

To: VILLARIN, RONALD & MARIE

Sq Ft1,792DeedBook 5661, Page 902Recorded7/19/2007

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3303, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1920