Skip to content

328 Dudley Ave W

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block902
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,500
57%
Improvement Value:$360,400
43%
Total Assessment$834,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,802+2.1%
2024$18,418+2.0%
2023$18,059+0.2%
2022$18,017+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1925