Skip to content

339 Tuttle Pkwy

Westfield, NJ 07090

Built 1924

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block906
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1924

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,900
61%
Improvement Value:$265,800
39%
Total Assessment$685,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,442+2.1%
2024$15,127+2.0%
2023$14,832+0.2%
2022$14,797+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 5521, Page 372Recorded8/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1924