Skip to content

836 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block906
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,300
65%
Improvement Value:$160,800
35%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+2.1%
2024$10,106+2.0%
2023$9,909+0.2%
2022$9,886+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5515, Page 144Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 5091, Page 145Recorded3/6/2001

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 4599, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1925