Skip to content

217 Old Farm Drive

Great Meadows, NJ 07838

Built 2006

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block602.05
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class37
DescriptionMODEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage892
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$70,400
54%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+1.9%
2024$4,968+2.7%
2023$4,837+1.6%
2022$4,760-2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft892DeedBook 3111, Page 62Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 2228, Page 274

Property Sale

Sale
$171,589
DeedBook 2137, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2006