Skip to content

6 Poplar Court

Hackettstown, NJ 07840

Built 2004

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block701.02
Lot119
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.13

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningSFR
Sq Footage2,474
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
28%
Improvement Value:$240,500
72%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,634+3.1%
2024$12,259+3.4%
2023$11,853-0.1%
2022$11,866+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$338,000

From: HO, PETER/STILES, AMBER

To: MANCHESI, CHRISTOPHER/KADERIS, STEP

Sq Ft2,474DeedBook 2704, Page 31Recorded8/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$369,900

From: MORRIS, C CLIFTON & DENISE

To: HO, PETER/STILES, AMBER

Sq Ft2,474DeedBook 2561, Page 224Recorded7/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 2285, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$377,042
DeedBook 1913, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 2004