Skip to content

94 Bald Eagle Road

Hackettstown, NJ 07840

Built 1969

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block703
Lot34
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage3,084
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
23%
Improvement Value:$257,300
77%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429+3.2%
2024$12,046+25.3%
2023$9,616+0.3%
2022$9,586+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft3,084DeedBook 3230, Page 216Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft3,084DeedBook 3158, Page 212Recorded5/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969