Skip to content

52 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 2000

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block716.01
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,255
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
30%
Improvement Value:$224,700
70%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,326+2.8%
2024$11,996+7.0%
2023$11,206+0.1%
2022$11,197+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$485,000
Sq Ft2,255DeedBook 3241, Page 70Recorded2/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$307,662
DeedBook 1668, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2000