Skip to content

24 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block716.01
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
Description2SWL2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,306
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
37%
Improvement Value:$166,500
63%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+2.8%
2024$9,828+4.7%
2023$9,386+11.7%
2022$8,405-9.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$305,000
Sq Ft1,306DeedBook 3014, Page 123Recorded11/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$245,500

From: US BANK NATIONAL ASSOC TRSTEE

To: CLASSEN, SUZAN

Sq Ft1,306DeedBook 2498, Page 48Recorded7/8/2013

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 2016, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 1178, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1988