Skip to content

36 Smith St

Blairstown, NJ 07825

Built 1958

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block4800
Lot200
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityHope Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningLDAR
Sq Footage1,242
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
24%
Improvement Value:$91,400
76%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,140+7.2%
2024$3,862+3.6%
2023$3,727+15.5%
2022$3,227+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,500

From: HOLTON, BRIAN

To: JOHNSON, JOANNE

Sq Ft1,242DeedBook 2908, Page 198Recorded11/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$50,000

From: DEPUY, SHERRI LEE

To: HOLTON, BRIAN

Sq Ft939DeedBook 2544, Page 149Recorded4/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 2107, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1958