Skip to content

738 Pequest Road

Oxford, NJ 07863

Built 1915

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block17
Lot7.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SB+1SS+2SB+BAN
Dwellings5
ZoningR-1
Sq Footage2,108
Acreage3.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
34%
Improvement Value:$189,300
66%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,829+3.3%
2024$9,514+5.4%
2023$9,028-1.4%
2022$9,156+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,108DeedBook 3152, Page 344Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1779, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1915