Skip to content

740 Pequest Road

Oxford, NJ 07863

Built 1987

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Feb 26, 2004

Property Information

Block17
Lot7.06
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
34%
Improvement Value:$151,600
66%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+3.3%
2024$7,601+5.4%
2023$7,213-1.4%
2022$7,315+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1980, Page 208

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 1207, Page 296

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1026, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1987