Skip to content

17 Deerfield Road

Oxford, NJ 07863

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block17
Lot7.08
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLiberty Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$195,400
70%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+3.3%
2024$9,231+5.4%
2023$8,760-1.4%
2022$8,883+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 1815, Page 16

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 1192, Page 25

Property Sale

Sale
$212,540
DeedBook 1042, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1987