Skip to content

503 Red School Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1971

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block105
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class16
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,950
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
39%
Improvement Value:$141,600
61%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+4.5%
2024$6,636-3.6%
2023$6,886+0.4%
2022$6,859-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 2460, Page 331

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 1012, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1971