Skip to content

119 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1970

Last Sale Price
$224,800
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block106
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,618
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
42%
Improvement Value:$126,800
58%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+4.5%
2024$6,250-3.4%
2023$6,471+0.4%
2022$6,445-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$224,800
DeedBook 2450, Page 79

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1866, Page 295

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 1667, Page 107

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1324, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1970