Skip to content

17 Buckeley Hill Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block107
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,648
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
43%
Improvement Value:$122,200
57%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+4.7%
2024$5,868-3.8%
2023$6,099+0.4%
2022$6,074-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1751, Page 293

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 1452, Page 57

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 1261, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1970