Skip to content

217 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block110
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,692
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
32%
Improvement Value:$194,200
68%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+4.5%
2024$8,140-3.6%
2023$8,447+0.4%
2022$8,413-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1905, Page 296

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 1062, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1972