Skip to content

37 Dryden Terrace

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block113
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.11

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,316
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
38%
Improvement Value:$158,900
62%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+8.2%
2024$7,103+2.1%
2023$6,954+0.4%
2022$6,925-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,316DeedBook 3346, Page 328Recorded5/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1973