Skip to content

59 Joanna Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block121
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,448
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
44%
Improvement Value:$117,400
56%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+4.5%
2024$5,995+2.7%
2023$5,839+0.4%
2022$5,815-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,448DeedBook 3296, Page 106Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft1,448DeedBook 3010, Page 257Recorded11/6/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1551, Page 164

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1243, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1973