Skip to content

43 Harwich Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block125
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,316
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
38%
Improvement Value:$144,400
62%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,010+4.5%
2024$6,710-3.6%
2023$6,964+0.4%
2022$6,935-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From: BRONS, GLEN B & MARENA B

To: DILEO, RALPH & SUSAN

Sq Ft2,316DeedBook 2566, Page 205Recorded8/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975