Skip to content

68 Byron Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1996

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block133
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,065
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
29%
Improvement Value:$216,900
71%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+4.5%
2024$8,754-3.6%
2023$9,085+0.4%
2022$9,048-0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 1755, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$203,325
DeedBook 1493, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1996