Skip to content

35 Jade Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block142
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,435
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
28%
Improvement Value:$232,300
72%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642+4.5%
2024$9,229-3.6%
2023$9,577+0.4%
2022$9,539-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From: FERGUSON, CRAIG C & KATHLEEN S

To: SIMZIA, PRITESH & JULIE P

Sq Ft2,435DeedBook 2686, Page 248Recorded5/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$261,240
DeedBook 1766, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 2001